i have 200 of these. how much should i sell them for at school?

I have 200 of these items. What would be a fair price to sell them for at school?

One Reply to “i have 200 of these. how much should i sell them for at school?”

  1. To help you determine a price for selling your items at school, consider a few factors:

    1. Cost: How much did you spend on each item? You’ll want to at least cover your costs.
    2. Market Demand: Is there a demand for these items at your school? Consider talking to classmates to gauge interest.
    3. Competition: Are other students selling similar items? If so, check their prices.
    4. Value: What is the perceived value of your items? If they are unique or in high demand, you might be able to charge more.

    As a starting point, you could try marking up the price by 20-50% from your original cost. For example, if you bought them for $1 each, selling them for $1.20 to $1.50 might be reasonable. Adjust your price based on the feedback and interest you receive!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Related Post

There’s always lunch lady hair in the tacos

There’s often bits of hair in the tacos that remind me of lunch lady hair. It’s usually tucked under the rice and cheese, making it tricky to spot. But when you do see it, it’s this huge clump of hair mixed with cheese and something else yellowish.

How to stop procrastinating?

Seeking advice on overcoming procrastination! I often find myself putting off assignments until the last minute, which leads to unnecessary stress. Any tips on how to break this cycle?